Video

06/11/2014 02:40:32

Champions League, City-Cska 1-2: nė tetshe Psg, Barēa e Porto

Surprizė e rusėve nė shtėpin e Manchester City: vendos njė dopjetė e Doumbia. Messi shėnon 2 dhe arrin Raul nė kuoten 71 gola nė Champions

HermesNews - Bayern nė tetshe si e para e grupit, kualifikohen pėr fazen tjetėr edhe Psg, Barcellona e Porto. Bie pabesushėm nė shtėpi Manchester City kundėr Cska Mosca. Anglezet e mbyllin me 9 pas pėrjashtimeve tė Fernandinho e Yaya Toure.

GRUPI E

MANCHESTER CITY-CSKA 1-2
Nė min tė 1' avantazh rus me Doumbia. Barazimi arrin pothuaj menjėher (8) me njė goditje mjeshtėrore tė Yaya Toure. Cska ,ama, nuk dorėzohet dhe nė fillim tė pjeses sė dytė kthehet me meritė nė avantazh falė akoma Doumbia. City me fillimin e pjesės sė dytė duhet tė bėj llogarit edhe me arbitrin grek Sidiropoulus, qė pėrjashton nė fillim Fernandinho (70') e pastaj Yaya Tuore (91'). Nė fund, pastaj, ndėshkimi i parė pėr Aguero pėr nje simulim tė dėshimtė dhe pastaj nuk akordon nje penallti akoma pėr Aguero, rrėzuar brenda nė zonė.

GRUPI F

PSG-APOEL NICOSIA 1-0
Njė gol pas pak sekondash nga Cavani, bashkėpunues njė gaf e portjerit cipriot Pardo dhe Psg mund Apoel dhe arrin kalimin nė tetshe tė finales sė Champions League, dy ditė nga pėrfundimi i fazės nė grupe.

AJAX-BARCELLONA 0-2
Dopjet Messi, e pleshti hyn pėrher e mė shumė nė historin e Champions League duke arritur Raul nė kuoten 71 gola nė kompeticionin kryesor europian. Goli i parė mbėrrin nė tė 36': pas njė gabimi tė Cillissen, argjentinasi shėnon me atė qė nuk ėshtė specialiteti i vet: goditje me kry. Pastaj shėnon 2-0 nė rroveshatė nė pjesen e dytė (75'), duke i dhuruar Barēes bileten pėr nė tetshe.

GRUPI G

MARIBOR-CHELSEA 1-1
Ibrahimi kalon nė avantazh sllovenet nė tė 50' me nje gjuajtje tė fortė tė majtė. Matiē arrin barazimin me njė goditje me kry nė njė goditje kėndi (73'). Nė tė 85' Chelsea ka mundėsin tė prejė bileten pėr nė tetshe, por Oscar i bėn tė pritet penalltia nga Jasmin Handanovic, kushėrir i portjerit tė Inter, Samir.

SPORTING LISBONA-SCHALKE04 4-2
Gjermanet nė avantazh nė tė 17' me autogol tė Slimani. Barazimi arrin nė tė 26' me Sarr, qė godet me kry nė goditjen e dėnimit tė Silva. Portugezėt nė avantazh nė tė 51' fal Jefferson .Goli i tretė mban pėr autor Nani, qė shėnon me portė bosh (72'). Aogo shkurton nė tė 87' me njė diagonale tė bukur, por Sliamani mbyll nė kundėrsulm nė tė 91'.

GRUPI H

SHAKHTAR DONETSK-BATE BORISOV 5-0
Nė dy ndeshje Shakhtar i shėnon 12 gol Bate Borosov. Ukrainasit nė avantazh nė tė 18' me kroatin Sme. Nė pushim bjelloruset ndėshkohen me pėrjashtimin e Khagush pėr protesta, Shakhtar pėrfiton: dyfishimi mbėrrin nė tė 47' fal Alex Texeira, pastaj ėshtė Luis Adriano show: braziliani shėnon tre gola dhe merr topin nė shtėpi (58', 83', 93').

ATHLETIC BILBAO – PORTO 0-2
Atletico Bilbao pėrshėndet Champions pavarsishtė sė nė eleminatore kishin impresionuar ndaj Napolit. Porto kualifikohet pėr nė tetshe fal njė 2-0 pa histori. Jackson Martinez si fillim gabon penalltin nė tė 42', pastaj shėnon nė tė 45' me golin e avantazhit. Nė fillim tė pjeses sė dytė Iraizoz shkakton njė gaf e Ibrahim shėnon golin e 2-0.